„Jóga je 99% praxe a 1% teorie.“ Pattabhi Jois, zakladatel Ashtanga Vinyasa jógy.
Každým vědomým dechem, pohybem, jsem blíž k sobě. Není „špatná“ praxe. Praxe buď je, nebo není, zbytek je jen náš úhel pohledu a hodnocení.
Jóga není závod, ani soutěž. Praktikujme ji tak, jak v daný okamžik nejlépe dovedeme. Pokud cítíte, že máte energii, investujte ji a vyzkoušejte intenzivnější variantu, skočte. Když se cítíte unavení, bolaví, pokrčte klidně nohy, udělejte chaturangu přes kolena, cokoli, co cítíte, že je pro vás to nejlepší.
Jóga znamená spojení. Pro naše účely můžeme říct spojení těla, mysli a duše.
Rádža jóga neboli ashtanga jóga (ashtau=osm, anga=úd, větev, část). Jedná se o osmidílnou stezku vedoucí k samádhi – osvícení, svobodě, nejvyššímu vědomí, … Jóga není jen tělocvik, můžeme ji aplikovat kdekoli v životě. Mnohdy nás však k józe přivede právě fyzické cvičení. Možná se chceme protáhnout, rozhýbat, posílit tělo, … Tohle všechno je ale až 3. stupněm osmidílné stezky. Ásaně (pozicím) předchází jama a nijama. Mluvíme o doporučeních, jaké chování kultivovat a jakému se vyvarovat. V dalších lekcích všechna doporučení postupně projdeme. Po ásanách následuje (neznamená to však, že bychom opouštěli ásanu, jednotlivé stupně se prolínají) pránájama, kultivace prány, životní energie, můžeme si pod tím představit prodloužení dechu. Pátým stupněm je pratjáhára, stažení smyslů dovnitř, přechod z venku dovnitř. Dhárana znamená koncentrace, ta nás vede k dhjáně – meditaci, a posledním stupněm je samádhi.
Ashtanga vinyasa jóga je potom konkrétní styl. Má šest sérií, tradičně se praktikuje 6x v týdnu, tedy na každý den jedna série, jeden den je volno od fyzické praxe. My si prozatím vystačíme s pozicemi série první, které můžeme praktikovat denně.
Vinyasa znamená propojení dechu s pohybem. V sérii každému nádechu/výdechu patří určitý pohyb/zastavení. Tímto propojením postupně dochází k meditaci v pohybu. Během praxe jsou stěžejní tři aspekty (tristana metoda, tri=tři).
Ásana, pozice, skrze kterou více vnímáme sami sebe, jak se aktuálně cítíme, jak nám je, dáváme do pohybu energii, která se tak kultivuje a zároveň máme možnost uvolnit bloky a zatuhlosti. Tím, že praktikujeme pokaždé stejné/podobné uskupení pozic, časem už nemusíme věnovat tolik pozornosti tomu, jak poskládat tělo, ásana je naše součást. Nejde však o rutinní „odcvičení“ a toulaní mysli, nabízí se nám možnost zaměřit se na koncentraci. Ásany Ashtanga vinyasa jógy můžeme praktikovat Mysore sytlem (viz záložka níže) nebo ve vedených lekcích.
V koncentraci nám pomáhá hlasitý dech, udždžají pránájama. Abychom docílili jemného šumění, stahujeme hlasivkovou štěrbinu a vedeme dech přes odpor. Vynakládáme tak úsilí, abychom se nadechli a vydechli a tím zahříváme tělo. Je žádoucí, abychom se během praxi (alespoň trošku) potili a čistili tak tělo.
Drišti, zamření pohledu na určitý bod (špička nosu, dlaň, …), nám pomáhá obracet pozornost dovnitř a nedávat mysli tolik podnětů k rozvíjení.
V Mysore lekcích učitel nepředcvičuje ani slovně nevede. Každý student praktikuje ve vlastním tempu, podle svého dechu. Sérii pozic se student učí postupně a vytváří si praxi na míru, vždy praktikuje jen do pozice, kterou zvládá.
Mysore lekce mají kvalitu soukromých lekcí. Učitel má prostor věnovat se každému studentovi individuálně a dát každému specifické doporučení.
Lekce je vhodná pro všechny. Praxi zahájíme mantrou, poté bude každý praktikovat na vlně vlastního dechu a přibližovat se meditaci v pohybu.
Namítáte, že si sérii nepamatujete? :) Nelamte si s tím hlavu, klidně si vezměte tahák (bude k dispozici i na místě) a přijďte Mysore vyzkoušet.
Možná se ptáte, kde se vzal název pro tento typ lekcí? Mysore je město v jižní Indii, odkud pocházel Pattabhi Jois, zakladatel Ashtanga Vinyasa jógy. To on uspořádal pozice do geniálních sérií, které nám přinášejí tolik radosti a užitku.
Pokud jste úplný začátečník a chcete se Ashtangu učit, prosím napište mi předem na novotna.ester@seznam.cz.
Lekci začneme naladěním se na dech, zklidněním. V rytmu dechu rozhýbeme, protáhneme a jemně posílíme tělo.
Na lekci jsou vítáni všichni, kteří preferují klidnější tempo ásanové praxe nebo jógou chtějí kompenzovat sportovní aktivitu či sedavé zaměstnání. Lekce je vhodná i pro úplné začátečníky.
Lekce jin jógy je specifická svým klidným tempem a delším setrváním ve fyzicky nenáročných ásanách. Díky tomu dochází k postupnému uvolnění pojivové tkáně, relaxaci celého těla a rozpouštění bloků, ať už fyzických či psychických.
Po úvodním rozdýchání budeme přecházet z pozice do pozice. V každé setrváme 2-10min. V prvních chvílích vytváříme pohodlí. Postupně můžeme pozici upravit a sami si zvolit, jak hluboko se daný den chceme/můžeme uvolnit.
Praxi zakončíme krátkou koncentrací vsedě a plynule přejdeme do šavasany (závěrečná relaxace vleže).
Lekce je vhodná pro všechny bez ohledu na předchozí zkušenost s praxí jógy.
Lekce vinyasa jógy nemají pevně danou sekvenci. V rytmu dechu přecházíme z ásany do ásany. Oproti jemné józe je lekce dynamičtější a fyzicky náročnější. Zároveň jsou vždy k varianty a dispozici modifikace. Intenzitu si každý může nastavit podle toho, jak se aktuálně cítí.
Níže naleznete seznam vypsaných lekcí a kurzů. Přihlásit se na jednotlivé akce lze přímo pod odkazem níže v rezervačním systému.
Je něco, na co se chcete zeptat? Chcete si domluvit svůj termín?
Napište mi přímo skrze kontaktní formulář níže.
Odpovídám do dvou pracovních dnů.
Přihlaste se do odběru mých e-mailů a budete důležité věci vědět první!